Doç. Dr. Birkan Akbulut: İlgi Alanları

Kapak Cerrahisi

Kalp Kapak Hastalıkları

Sızdıran veya daralmış kalp kapakçıkları, kalbinizin etkili bir şekilde kan pompalamasını önler. Bunun hangi semptomlara neden olabileceğini, üfürümün ne olduğunu ve kalp kapakçık hastalığının yaygın nedenlerini öğrenin.
Kalbiniz dört odacıklı ve dört kapakçıklı bir pompadır. Her kapakçık, kalbin bir sonraki bölümüne ve kalp kası da dahil olmak üzere vücudun geri kalanına yeterince kan aktığından emin olmak için tek yönlü bir kapı gibi çalışır.
Kalp kapakçıkları hastalıklı veya hasarlı olduğunda, tamamen açılmayabilir veya kapanmayabilir. Bu, kalbinizin kanı düzgün bir şekilde pompalamasını zorlaştırır. Kalbiniz, vücudunuzun tamamına yeterli kan dolaşımını sağlamak için daha fazla pompalayarak bunu telafi etmeye çalışabilir. Bu, kalp kasınız aşırı çalıştıkça diğer kalp sorunlarına neden olabilir.

Kalp kapak hastalığı türleri
İki tip kalp kapağı hastalığı vardır: stenoz ve yetersizlik. Bazı insanlar her ikisinin bir kombinasyonuna sahip olabilir.

Stenoz (darlık), kapakçığın düzgün açılmadığı durumdur. Bu, basınç artışı ve kanın kalbinizde zorlanmaya neden olabileceği anlamına gelir.

Regürjitasyon (yetersizlik de denir), kapakçığın düzgün kapanmadığı zamandır. Bu, kanın sadece bir yönde zorlamak yerine kapakçığın içinden geri akmasına izin verir ve vücudunuza yeterli kan dolaşımını sağlamak için kalbinizi daha fazla çalışmaya zorlar.

Kalp kapakçık hastalığına ne sebep olur?
Kalp kapağı hastalığınıza neyin neden olduğunu söylemek her zaman mümkün değildir, ancak yaygın nedenler şunları içerir:

 • Hasarlı bir kapakçık veya kapakçıklarla doğmak (doğumsal kalp hastalığı)
 • Romatizmal ateşte kapak hasarı ve skarlaşma (romatizmal kalp hastalığı)
 • Kalp kapakçıklarının yaşlanması
  Kalp kapağı enfeksiyonu öyküsü (endokardit).
 • Kalp kapak hastalığı belirtileri

Üfürüm, kan düzgün şekilde açılmayan veya kapanmayan bir kalp kapakçığından aktığında ortaya çıkabilecek bir sestir. Bu genellikle kalp kapağı hastalığının ilk belirtilerinden biridir.

Kapakçık hastalığının hafif, orta veya şiddetli semptomları olabilir. Tedavi edilmezse, kalp kapağı hastalığı nihayetinde kalp yetmezliğine neden olur.

Kalp kapağı hastalığının belirtileri şunları içerebilir:

 • Nefes darlığı
 • Şiddetli şişme
 • Çarpıntı, hızlı çarpma veya göğsünüzde vurma hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Bayılma veya baş dönmesi

Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, lütfen doktorunuza başvurun.

Kalp kapağı hastalığını tanımlamak için testler
Kapak hastalığını doğru bir şekilde teşhis etmek için doktorunuz sizden bazı kalp testleri yaptırmanızı isteyebilir:

 • Elektrokardiyograf veya EKG
 • Göğüs röntgeni
 • Ekokardiyogram
 • Koroner anjiyografi
 • Göğsünüzün BT taraması (kalbi terk eden ana kan damarı olan aortunuzun büyüklüğünü ve şeklini değerlendirmek için).

Kalp kapak hastalığı nasıl tedavi edilir
Kalp kapak hastalığı olan birçok insanın tedaviye çok az ihtiyacı vardır veya hiç yoktur ve uzun yıllar boyunca iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilirler. Ekokardiyogram ile yapılan düzenli kontroller ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

İhtiyacınız olan tedavi türü aşağıdakilere bağlıdır:

 • Hangi kapakçıkların etkilendiği
 • Kaç kapakçığın etkilendiği
 • Kapakçığın ne kadar etkilendiği
 • Kalp kasınız ne kadar iyi çalışıyor
 • Semptomlarınız ve genel sağlığınız

Kalp kapağı hastalığı için yaygın tedaviler şunları içerir:

 • İlaç almak
 • Bir kapakçığı onarmak veya değiştirmek için açık kalp ameliyatı
 • Valvuloplasti (daralmış kalp kapakçığını genişletmek için balon kullanarak)
 • Transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ)

Kalp kapak cerrahisi

Kalp kapak cerrahisi, hastalıklı kalp kapaklarını onarmak veya değiştirmek için kullanılır. İyileşme sürecinizin bir parçası olarak ne tür prosedürlerin yapılabileceğini ve ne bekleyeceğinizi öğrenin.

Kalp kapağı hastalığının semptomlarını iyileştirmeye veya durdurmaya ve kalbinize daha fazla zarar gelmesini önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli prosedürler vardır.

Bununla birlikte, her prosedürün kendine göre riskleri vardır. Doktorunuz veya uzmanınız, sizin için riskler ve faydalar konusunda sizinle konuşacaktır.

Açık kalp ameliyatı ile tedavi olmanız durumunda, kapakçığın onarım veya değiştirme kararı, kapağın ne kadar hasar gördüğüne ve sorunun nedenine bağlı olacaktır. Cerrahınız hangi prosedürün sizin için en iyi olacağını önerecektir, bu karar çoğu zaman ameliyat sırasında da verilebilmektedir.

Kalp kapakçığınız değişecekse, kullanılan iki yaygın tipte kapakçığı vardır: mekanik kapakçıklar ve doku (biyolojik) kapakçıkları. Her ikisinin avantaj ve dezavantajları vardır, size hangi kapakçığın uygun olacağını ve sizin özelinizde artı ve eksiler konusunda cerrahınız size bilgi verecektir.

Kalp kapağı prosedürünün riskleri
Tüm tıbbi prosedürlerde olduğu gibi, kalp kapakçığı prosedürüne sahip olmanın hem yararları hem de riskleri vardır. Cerrahınız , yaşınızı ve tıbbi geçmişinizi dikkate alarak prosedürün olası risklerini sizinle birlikte tartışacaktır. Tıbbi durumunuza bağlı olarak başka riskler de olabilir.

Başlıca komplikasyonlar arasında kalp krizi, inme, kalbinizin astarında bir enfeksiyon (endokardit), yara enfeksiyonu veya ölüm sayılabilir.

Diğer komplikasyonlar arasında kan pıhtıları (mekanik kapaklarda daha olası), daha fazla kapak hasarı (doku kapaklarında daha olası), kontrolsüz yüksek tansiyon sayılabilir.

Ayrıca aşağıdakilere de ihtiyacınız olabilir:

 • kan nakli
 • yavaş veya düzensiz kalp atışlarını düzeltmek için implante edilmiş kalıcı bir kalp pili
 • kalbin veya akciğerlerin etrafında biriktiği yerden akıtılması gereken sıvı
  kanama nedeniyle ameliyathaneye dönmek.

Açık kalp cerrahisi
Açık kalp cerrahisi, kalp kapakçığını onarmak veya değiştirmek için kullanılır.
Ortalama kapakçık onarımı veya değiştirilmesi işlemi yaklaşık üç saat sürer. Cerrahınız ya kapakçığı onarır ya da çıkarır ve yeni kapakçık diker.

Hastane iyileşme
Ameliyattan sonra yoğun bakım ünitesine götürülecek ve servise geri dönmeden önce yaklaşık 24-48 saat yakından izleneceksiniz. Uyandığınızda, kalbinizi ve akciğer aktivitenizi kaydeden makinelere bağlanacaksınız. Bunlar nefes almanıza yardımcı olacak bir ventilatör makinesi içerebilir.

Bacaklarınızdaki göğüs enfeksiyonlarını ve kan pıhtılarını önlemek için yataktan çıkmanız ve hareket etmeniz teşvik edilecektir. Bir fizyoterapist genellikle iyileşmenize yardımcı olmak için sizi ziyaret edecektir.

Sternumunuzu bir arada tutan teller kalıcıdır. Çözülebilir dikişler kendi başlarına yedi ila on gün içinde kaybolacaktır.

Genellikle birkaç hafta rahatsızlık hissedersiniz ve göğsünüzde şişlik olur. Göğsünüzde kalıcı yara izleri olması muhtemeldir; yara izleri ilk başta kırmızı olacaktır, ancak zamanla solmalıdır.

Kalp kapakçığı prosedüründen sonra evde iyileşme
Açık kalp ameliyatından sonra beş ila yedi gün hastanede olacaksınız. Eve gitmeden önce evde yedi ila on gün ilgilenebilecek birine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Sternumunuzun tamamen iyileşmesi altı ila on iki hafta sürer. Bu süre zarfında, ağır nesneleri kaldırmaktan ve göğüs bölgenize stres uygulayan hareketler yapmaktan kaçınmanız gerekir.

Kardiyak rehabilitasyon hemşireniz, ev işlerini sürdürmek, egzersiz yapmak, araba kullanmak, işe geri dönmek, iyi yemek yemek ve ilaçlarınızı almak için gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Bazen kalp ameliyatından sonra bazı komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, lütfen derhal doktorunuza başvurun:

 • 38° C’den yüksek sıcaklık
 • Titreme
 • Grip benzeri belirtiler
 • Sıcak ve soğuk hissetmek
 • Ağır veya gece terlemesi
 • Düzensiz kalp atışları
 • Artan nefes darlığı
 • Ayak bileği veya bacak şişmesi
 • Ani kilo alımı
 • Yara enfeksiyonu
 • Daha da kötüleşen acı.

Kalp kapak cerrahisi sonrası endokarditin önlenmesi
Kalp kapakçıkları bazı dişhekimliği uygulamaları sırasında enfekte olabilir. Kalbinizi korumaya yardımcı olması için ekstra antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir (endokardit gibi enfeksiyonlardan). Bu nedenle, herhangi bir tıbbi veya diş testi veya işlemi yapmadan önce doktorunuza, diş hekiminize, diş terapistinize veya diş hijyenistinize kalp kapak cerrahisi geçirdiğinizi söylemeniz gerekir.

Endokardit, bakterilerin kan dolaşımına girdikten sonra kalbin kaplamasının enfekte olduğu nadir fakat ciddi bir durumdur. Genellikle yeni bir kalp kapağını çevreleyen dokuyu etkiler.

Endokarditten korunma

Dişlerine iyi bak. Altı ayda bir düzenli diş kontrolü yaptırdığınızdan emin olun ve dişlerinizi günde iki kez diş macunu ile fırçalayın.
Vücut piercingi ve dövme yapmaktan kaçının.
Reçetesiz ilaç enjekte etmeyin.
Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa, hızlı bir şekilde tedavi alabilmek için hemen doktorunuza bildirin.
Yüksek sıcaklıkta grip benzeri semptomlar yaşarsanız, aile hekiminize mümkün olan en kısa sürede muayene olmalı ve kalp kapakçığı ameliyatlısı olduğunuzu söylemelisiniz. Hızlı tedavi edilmezse, endokardit hayatı tehdit edici olabilir, ancak erken tanı ile çoğu insan antibiyotiklerle iyileşir.

Kapak ameliyatından sonra ne zaman işe geri dönebilirim?
İşe ne kadar erken dönebileceğiniz, işinizin niteliğine ve kişisel iyileşme durumunuza bağlıdır. Sizin için en uygun olan zamanlama hakkında doktorunuzla konuşun.

Çoğu zaman insanlar ameliyattan altı ila on iki hafta sonra işe geri döner.

Kalp rahatsızlığınızın işyerinde sizi nasıl etkileyeceğini düşünmek için biraz zaman ayırmaya değer. Eskiden yaptığınız aynı işi yapabilecek misiniz? Daha az saat çalışmanız gerekecek mi? Yeni beceriler öğrenmeniz gerekecek mi?

Kalp ameliyatınızdan sonra işe döndüğünüzde kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Yorgunluğu azaltmanın bir yolu, evde yaptığınız aktivite türünü evdeki fiziksel aktivite programınıza dahil etmektir. Ayrıca, kademeli olarak işe dönüş programı gibi diğer seçenekler hakkında işvereninizle veya iş sağlığı ekibinizle konuşmak doğru olabilir.

Metal dedektörü veya elektronik ekipman mekanik kalp kapakçımı etkiler mi?
Mekanik ve doku kapakçıklarında kullanılan metal miktarı çok azdır. Normalde, metal bir dedektörden geçerseniz alarmı kapatmaya gerek yoktur. Metal dedektörleri kalp kapakçığınıza zarar vermez.

Mekanik kalp kapakçıkları, bilgisayarlı tomografi çekimleri, röntgen ışınları veya manyetik rezonans (EMAR) ekipmanından etkilenmeyecek malzemelerden yapılmıştır. Mikrodalga fırınlar ve cep telefonları gibi diğer cihazlar yeni kalp kapakçığınızı etkilemez.

Sağlık Bakanlığı

Randevu Sistemi

Antalya EAH