+90 530 964 95 82
birkan@birkanakbulut.com

Doç. Dr. Birkan Akbulut

1972 yılında Almanya’da doğdu. İlk ve ortaöğreniminin büyük çoğunluğunu Almanya’da tamamladıktan sonra Türkiye’de bir yıl Çankaya Anadolu Lisesinde okudu. Çocukluk hayali olan doktorluk mesleği için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Kalp ve damar cerrahisi alanında ihtisas çalışmalarını Hacettepe Üniversitesi’nde yaptı. 2004 yılında asistanlığının bir kısmını tamamlamak üzere Almanya Akademik Değişim Servisinden (DAAD) burs alarak Almanya’da Frankfurt eyaletinde bulunan Johann-Wolfgang Goethe Üniversitesine gitmeye hak kazandı.

Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra mecburi hizmetini yerine getirmek üzere Kütahya Devlet Hastanesine atandı. 2006-2011 yıllarında Kütahya’da hizmet verdikten sonra Antalya’ya tayin olarak görevine Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde çalışmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalar neticesinde Üniversitelerarası Kurulun belirlediği jürinin değerlendirmesi sonucu doçentlik ünvanı almaya hak kazanan Birkan Akbulut halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kütahya’da çalıştığı sürede Kütahya ilinde daha önce yapılmayan periferik bypass, şah damarı ameliyatı, aortik bypass, aşırı terleme ve Raynaud hastalığının tedavisinde uygulanan videotorakoskopik sempatektomi ameliyatı ve SEPS ameliyatlarını ilk defa yaptı. Lazer teknolojisini kullanarak yaptığı varis ameliyatları ile Türkiye’nin pek çok ilinden ve yurt dışından hastası olmuştur.

Antalya’da Atatürk Devlet Hastanesinde ilk olarak endovenöz lazer tedavisini başlatmıştır. Yine aynı hastanede girişimsel damar cerrahisi işlemlerini başlatmıştır.

Doç. Dr. B. Akbulut Türkçe ve yabancı dilde 50’den fazla bildiri ve makale yazmıştır, ulusal ve uluslar arası toplantılarda konuşmacı olarak katılmıştır. Bilimsel makale yazmaya da hala devam eden Doç. Dr. Birkan Akbulut ikisi uluslar arası olmak üzere dört bilimsel dergi için hakemlik yapmaktadır. Türkiye’de toplar damar yetmezliği ile ilgili tek epidemiyolojik çalışma kendisine ait olup çalışma uluslar arası bir dergi olan “Phlebology”de yayınlanmıştır. Yaptığı çalışmalar ünlü Fransız sağlık ve aktüalite dergisi Passeport Santé tarafından kaynak gösterildi. Ayrıca ulusal düzeyde “Kalp ve Damar Cerrahisi” isimli kitapta bölüm yazarlığı yapmıştır. Bunun ötesinde Lazer ameliyatlarında kullanılmak üzere kendisinin geliştirdiği bir alete ait patentin de sahibidir. “Endovenöz Lazer Tedavisi Atlası” isimli eseri de bu alanda Türkçe basılmış ilk özgün kitaptır. Doç. Dr. Birkan Akbulut’a Dünya’da önemli kişilerin listelendiği “Who’s Who In The World” ansiklopedisinin 2011 yılı baskısında yer verilmiştir.

İyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Doç. Dr. Birkan Akbulut başarıl bir iş yaşantısının yanı sıra Ayşe Akbulut ile mutlu bir evliliği var ve Efekan Akbulut isminde bir çocuk babasıdır.