+90 530 964 95 82
birkan@birkanakbulut.com

Şah Damarı Ameliyatı

Karotis arterler boynunuzun her iki yanında bulunan ve şah damarı olarak bilinen atar damarlardır. Zamanla bu arterlerin içinde ateroskleroza bağlı olarak plak oluşmaya başlamasıyla, daralma meydana gelebilir. Böylece beyne giden kan miktarı azalır.
Darlık oluşan bölgelerde kolaylıkla kan pıhtısı oluşabilir, tıkanabilir ya da buradaki plak ya da kan pıhtısı koparak beynin içindeki daha küçük başka bir arteri tıkayarak inme yaşanmasına neden olur.
Karotis endarterektomi, karotis arterlerin içinde oluşan plakları çıkarmak için yapılan cerrahi işlemdir. İşlem lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi kullanılarak yapılmasının avantajı, hastanın bilinci yerindeyken yapıldığından işlemin beyne olan etkisinin anlık olarak gözlenebilir olmasıdır.

Karotis Endarterektomi şu durumlarda önerilir;

  • Atardamardaki darlık % 70 ve üzerindeyse,
  • Damardaki daralma % 50 ‘nin üzerinde fakat plak yapısı pıhtı atmaya uygun durumdaysa,
  • Son 6 ay içinde inme ya da geçici iskemik atak geçirmişseniz

Geçici iskemik atak: Baş dönmesi, karıncalanma, uyuşma, bulanık görme, bilinç bulanıklığı veya felç olup, birkaç dakika ila birkaç saat arasında süren durumlardır.

NOT: Karotis arter tamamen tıkanmışsa ve hastanın ciddi bir şikayeti yoksa ameliyat düşünülmez.

Ameliyat Prosedürü

Ameliyatın yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bazı durumlarda ameliyat genel anesteziyle de yapılabilir. Çene seviyesinin hemen altından boyunda küçük bir kesi yapılır. Karotis arterin daralan kısmı bulunur. Daralmış bölgedeki kan akışı geçici olarak kontrollü bir şekilde durdurulur. Hastanın bilinci kontrol edilir. Problem olmadığı gözlendiğinde daralmış arter açılır ve plak genellikle tek parça olarak çıkarılır. Arter kapatılır ve hastanın durumu gözlenir. Cilt ve cilt altı dokuları kapatılarak ameliyat tamamlanır. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat arasında sürer. 1-3 gün hastanede kalmanız gerekir.

Risk ve Komplikasyonlar

Bir ameliyatta risk oranınız yaşınız, cinsiyetiniz, genel sağlık durumunuza bağlıdır. Karotis Endarterektomi ameliyatlarında da tüm cerrahi prosedürlerde görülebilecek genel riskler olan anesteziye bağlı reaksiyonlar, solunum problemleri, inme, kan pıhtısı oluşumu, enfeksiyon, kalp krizi ve hatta ölüm gibi riskler değişen oranlarda gerçekleşme olasılığı bulunur. Tıbbi öykünüzde yer alan ek hastalıklarınız risk oranınızı etkiler. Tetkik sonuçlarınız ve tıbbi geçmişiniz incelendiğinde risk oranınız hakkında daha net tespitlerde bulunulabilir. Karotis endarterektomi lokal anesteziyle yapıldığında risk oranları düşmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon, ameliyat bölgesinde sinir hasarı gibi komplikasyon olasılığı mevcuttur.

Karotis Endarterektomi Sonrası Yaşam

Bir hafta içinde normal etkinliklerinizi tekrar yapmaya başlayabilirsiniz, ancak kendinizi normale göre biraz yorgun hissedebilirsiniz. Boynunuzda 2 hafta kadar ağrı hissetmeniz olağandır. Ses kısıklığı yaşayabilirsiniz. Birkaç hafta boyunca yoğun egzersiz yapma veya ağır bir şey kaldırma gibi sizi zora sokan aktivitelerden kaçınmanız gereklidir. İyileşme döneminiz sonrasında sigaradan uzak durmalı ve yaşam alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Ayrıca doktor kontrollerinizi aksatmamalı, kolesterol ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmalısınız.